Kaj je alergen?

Alergen je snov, ki jo naše telo prepozna kot tujo in na njo ustvari neželen in pretiran takojšnji imunski odgovor, tako da se veže na protitelesa IgE. Najbolj znani alergeni v okolju so pelodi, cvetni prah, spore plesni, hišna pršica in živalski prhljaj. Najpogostejši alergeni hrane so mleko, jajca, ribe, morski sadeži, oreščki, arašidi, žitarice in soja.

Pri nastanku alergijskih reakcij so lahko prizadeti različni organi – najpogosteje dihala in koža, ki sta najbolj izpostavljena zunanjim alergenom. Alergijske reakcije lahko potekajo v spektru od blagih do življenjsko ogrožajočih, kot je anafilaktični šok.

V razvitih državah je več kot 25% splošne populacije prizadeto zaradi alergijskih reakcij takojšnjega tipa zaradi enega ali več alergenov. Tovrstne reakcije lahko bistveno vplivajo na delovno sposobnost in kakovost življenja. Poznamo več kot 250 različnih snovi iz okolja, ki so registrirane kot potencialni alergeni oz. sprožilci alergijske reakcije takojšnjega tipa in kot taki lahko povzročajo alergijski rinitis, konjunktivitis oz. vnetje očesne veznice, astmo, kontaktno urtikarijo.

Alergensko testiranje - Kožno vbodni testi

Zlati standard diagnostike alergijskih reakcij takojšnjega tipa so kožni-vbodni testi s standardizirano serijo alergenov, ki se lahko nekoliko razlikujejo glede na okolje, v katerem živimo. Diagnostiko glede na potrebe lahko laboratorijsko dopolnimo z določanjem specifičnih IgE ali drugih preiskav. Zlati standard diagnostike alergijskih reakcij takojšnjega tipa za hrano so PRICK-TO-PRICK TESTI s svežimi alergeni, ob dejstvu, da je večina alergenov v hrani nestabilna in občutljiva na toploto ter predelavo. Iz tega razloga vam včasih podamo navodila, da s sabo na testiranje prinesete osumljene alergene hrane. Včasih imamo pri alergološki diagnostiki slabši odziv kože na alergene, posebej pri kroničnih boleznih, kot je diabetična nevropatija, in pri pacientih na hemodializi. Včasih je razlog za slabšo reakcijo kože na testiranje kronična terapija z antipsihotiki, antiepileptiki, antihistaminiki in podobno.

Pri alergološki diagnostiki je vitalnega pomena čim bolj izčrpna anamneza, zato vam pogosto podamo še navodila glede čim bolj izčrpnega opisa jedilnih navad, delovnega mesta in alergenov, s katerimi ste profesionalno v stiku.

Zdravljenje alergijskih bolezni je pogosto zahtevno. Osnova je preprečevanje stika z alergenom, kar je včasih nemogoče. Pomagamo si s simptomatsko terapijo. Pogosto je učinkovita vzročna terapija oz. specifična imunoterapija ali desenzibilizacija. V primeru težjega poteka bolezni so bolniki tudi kandidati za biološko zdravljenje, ki načeloma poteka na terciarni ravni.

Pri zdravljenju alergoloških bolezni se pridržujemo načela individualiziranega pristopa vsakemu posamezniku, glede na čas trajanja bolezni in klinični potek. Pomemben dejavnik za doseganje uspeha pri zdravljenju je sodelovanje s strani bolnika ter medsebojno zaupanje med zdravnikom in bolnikom.

Imunoterapija z alergeni

Specifična imunoterapija z dominantnim alergenom je vzročna terapija, s katero dosežemo zmanjšanje uporabe simptomatske terapije in posledično zmanjšanje simptomov ob stiku z alergeni. Imunoterapija se že dolgo časa uporablja za zdravljenje alergijskih bolezni na različne načine – podjezično in podkožno. Glede na način jemanja terapije se tudi shema terapije nekoliko razlikuje, lahko je različno tudi trajanje terapije in sicer med 3-5 let, glede na individualen dogovor posameznika. Ob pravilni izbiri bolnika in upoštevanju visokih standardov varnosti in kakovosti je lahko uspeh zdravljenja dober ali odličen pri alergijskem rinitisu in astmi. Z imunoterapijo zmanjšamo bolezenske težave pri sezonskem in celoletnem alergijskem rinitisu in astmi, bistveno znižamo porabo proti alergijskih zdravil, preprečimo ali upočasnimo nastanek astme.

Navodila pred alergološkim testiranjem

  • DVA TEDNA pred alergološkim testiranjem ne jemljite nobenih zdravil za zdravljenje alergije – mazila in pršila za nos lahko uporabljate;
  • imejte oblačilo s kratkimi rokavi;
  • doma si roki do komolca umijte z milom, ki ne vsebuje olja in dišav;
  • s seboj prinesite izvide – če jih imate (laboratorijski izvidi, izvid dermatologa, otorinolaringologa in ostalih specialistov);
  • na preiskavo pridite točno s kartico zdravstvenega zavarovanja.

Alergološke teste opravljamo od 18. leta starosti dalje.

Epikutani alergološki testi

Epikutane alergološke teste, ki so osnova za dokazovanje po kasnem tipu alergijskih reakcij, delamo v primeru ustrezne indikacije. Po navadi jih izvajamo v primeru pojava kontaktnega dermatitisa z osnovno serijo alergenov. Ob izvajanju tovrstnih testov je nujno upoštevati navodila, ki Vam jih podamo ob pregledu;

Navodila za bolnike: Epikutani testi z osnovno serijo

V 7 dneh nas boste obiskali vsaj trikrat, lahko tudi posredujete fotodokumentacijo na predhodno dogovorjen način. Prvi dan vam bomo na zgornji del hrbta nalepili obliže z alergeni. Robove obližev smo označiti s flomastrom. Robovi morajo ostati vidni do zaključka testiranja. Po 48 urah si ponovno označite robove obližev, nato pa si jih odstranite. Drugi obisk na dan 3 (po 72 urah) bo trajal 15 minut. Zdravnik bo vrednotil teste. Tretji obisk na dan 6 ali 7 (določili bomo točen datum) po aplikaciji obližev bo prav tako trajal vsaj 15 minut. Zdravnik bo ponovno vrednotil teste.

Možni znaki pozitivne reakcije so srbeča rdečina, bunčice in mehurčki. Svetujemo, da se ne praskate. Pozitivne reakcije običajno spontano izzvenijo po nekaj dneh. Na vnete predele lahko (šele po zadnjem obisku – po zaključenem testiranju) nanesete lokalni glukokortikoid (npr. Locoidon lipokremo, Elocom, Advantan, Kuterid, Diprosone ipd.). Redko se pojavi okužba, odmrtje (nekroza) kože, brazgotine ali več tednov trajajoča vnetna reakcija kože, v tem primeru nas nemudoma obvestite. Če je testno mesto boleče, predlagamo, da pridete na predčasen kontrolni pregled v delovnem času ambulante. Če se bo kožna reakcija pojavila po zadnjem obisku pri nas, si jo fotografirajte in fotografijo prinesite s seboj na kontrolni pregled.

Prosimo, da med izvajanjem testiranja (vse do tretjega obisk) upoštevate naslednja priporočila:

  • Kožo hrbta vzdržujte suho (ne umivajte se po hrbtu, izogibajte se nepotrebnemu potenju).
  • Nosite temnejša stara oblačila, ker lahko flomaster na oblačilih pusti trajne madeže.
  • Če se je odlepil del obliža, ga pričvrstite z medicinskim lepilnim trakom kot je na primer Micropore.
  • Če se je razrahljal celoten obliž, ga odstranite in si zapišite uro odstranitve.
  • Če je označeni rob ob obližih zbledel, naj ga bližnja oseba ponovno poudari s flomastrom. Robovi morajo ostati vidni do tretjega obiska.

Naročite se na pregled

Za uspeh zdravljenja je ključno pravočasno ukrepanje in prava diagnoza. Naročite se na pregled v naši ambulanti Aria.